wtorek, 14 sierpnia 2018

Procent składany czyli 8 cud świata :)

Cześć w dzisiejszym wpisie opowiem trochę o procencie składanym ; wyjaśnię na czym polega oraz wytłumaczę oraz jak czerpać korzyści wykorzystując jego "moc". Na wstępie zapraszam do odpowiedzi na pytanie " Jaki artykuł o finansach chciałbyś / chciałabyś przeczytać w najbliższym casie? Komentarze pomogą mi w publikowaniu treści która będzie Was interesować :)

Co to jest procent składany ?

Najprościej  mówiąc to proces gdy odsetki uzyskane w danym okresie są dodawane do kapitału początkowego w wyniku czego dalej procentują. Kwota kapitału początkowego rośnie więc uzyskujemy coraz większe odsetki które są cały czas dodawane do naszego kapitału i tak zarabiamy coraz więcej. Moim zdaniem przypominana to budowanie bałwana gdy toczymy kulę na początku jest mała lecz z upływem czasu rośnie i przybiera imponujące rozmiary :)
Jak czerpać korzyści wykorzystując procent składany ?

 Korzyści z procentu składanego można czerpać na wiele sposobów najważniejsze aby większość z zarabianych przez nas pieniędzy była dokładana do kapitału początkowo. Tylko tak twoja firma może się rozwijać. Moc procentu składanego można zauważyć nawet na przykładzie kont oszczędnościowych jednak nie jest to tak spektakularne jak przy prowadzeniu biznesu oto przykład :

  Tomek ma 100 tys złotych wpłaca je na konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% w skali roku

Po roku  Tomek ma na koncie - 102 tys złotych (nie rusza tych pieniędzy)
Po 2 latach - 104,40 tys złotych
Po 5 latach - 110 ,408,1

Tomek przez 5 lat na mizernie oprocentowanym koncie oszczędnościowym (2%) zarobił 10 tys 408 zł i 1 grosz. Oczywiście wymaga to dyscypliny bo w ciągu 5 lat nie wypłacił ani złotówki z konta. Pomyślcie tylko ile zyskał by Tomek gdyby jego zwrot z np inwestycji wynosił 5 % 

1 rok - 105 tys złotych
2 rok - 110 , 250 tys złotych
5 rok w przybliżeniu 121,9 tys złotych
 Tomek przez 5 lat z 5% zwrotu z inwestycji zyskał 21,9 tys złotych :)

Podsumowanie
Procent składany jest 8 cudem świata. Zawsze należy pamiętać że wato inwestować nawet małe kwoty pieniędzy w przyszłości będziesz sobie z to dziękować :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adres mojego nowego bloga + stronka na fb

Serdecznie zapraszam wszystkich na mojego bloga : https://www.wcześniejszaemerytura.pl/?p=46 Gdyby się komuś nie otwierał link to należy w...